Dzieci bez przyszłości

był w latach 80-90 jednym z najpopularniejszych zespołów w naszym kraju. Słuchała ich cała młodzież, która przeczuwała zmiany systemu i oddawała się kontestacji nadchodzącej młodości. idealnie wpisywał się w pragnienie zmian i wolności – w tekstach jego frontmana – Ryszarda Riedla – słychać fascynację dzikim zachodem, Indianami, różnego typu sytuacjami granicznymi i tysiącem innych odwołań do kultu wolności (także tej postrzeganej bardzo fizycznie, jak wolności seksualnej czy cielesnej). Dzięki wpisywaniu się w ogólne światopoglądowe nurty stał się wtedy zupełnym odkryciem. Bardziej jednak zastanawiające i zaskakujące jest tego zespołu. Jego korzenie tkwią bowiem w miejscu, gdzie teoretycznie nie ma żadnej przyszłości i gdzie jedyna życiowa, która można wybrać, jest bardzo ściśle określona.

Śląska dusza i śląskie korzenie

górnicy, dzieci, kopalnia, węgiel

Korzenie grupy Dżem tkwią bowiem w czasach i miejscu bardzo zaskakującym – podstawą bowiem dla istnienia grupy był Śląsk, skąd również wywodzą się wszyscy członkowie zespołu. Sława Śląska, zagłębia polskiego węgla, jest dość czarna. Okazuje się bowiem, że to właśnie węgiel organizuje życie na Śląsku – wszystko tam kręci się wokół niego. Tradycyjną przyszłością z tamtych rejonów jest nie śpiewanie protest songów, jak czynił to Rysiek Riedel, ale wręcz przeciwnie – kopanie w ziemi w poszukiwaniu kolejnych podkładów węgla. Okazuje się jednak, że przyszłość może wyglądać zupełnie inaczej – nie w węglu to leży, ale w muzyce i wolności. Warto skorzystać z takiej .

Większość polskich dystrybutorów węgla sprowadza stałe paliwa opałowe z wielu krajów dalekiego wschodu.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kiedy warto zamówić sprzęt muzyczny prze internet?
Jak wybrać instrument do nauki gry?
  • Jak wybrać instrument do nauki gry?
  • Jeżeli szukasz dobrego instrumentu, na którym nauczysz się grać to koniecznie posłuchaj kilku instrumentów abyś konkretniej mógł dostosować instrument do swojej wrażliwości.... więcej
Polskie zespoły muzyczne jazzowe są doceniane za granicą
Wypadki i udzielanie pomocy poszkodowanym w wypadkach samochodowych
Kurs żeglarskie - odkryj nową pasję